Ako vybrať filtračnú kanvicu?

Piť čistú vodu je základom dodržiavania zdravého životného štýlu. Lenže točená voda z kohútika hocikedy obsahuje zvýšené množstvo nežiaducich látok, napríklad chlóru, železa alebo vodného kameňa a vo výsledku môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Balená voda je rozhodne bezpečnejšou voľbou, ale jej nakupovanie sa nepríjemne prepíše do každodenných výdavkov. Preto je ideálnym riešením obstarania modernej filtračnej kanvice, ktorá zaistí, aby voda pri pití skutočne chutila.

Piť čistú vodu je základom dodržiavania zdravého životného štýlu. Lenže točená voda z kohútika hocikedy obsahuje zvýšené množstvo nežiaducich látok, napríklad chlóru, železa alebo vodného kameňa a vo výsledku môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Balená voda je rozhodne bezpečnejšou voľbou, ale jej nakupovanie sa nepríjemne prepíše do každodenných výdavkov. Preto je ideálnym riešením obstarania modernej filtračnej kanvice, ktorá zaistí, aby voda pri pití skutočne chutila.

Doba čítania 5 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Čo si rozmyslieť pred nákupom

Filtračná kanvica je pomerne jednoduché zariadenie. Pred jej zakúpením je však dôležité si postrážiť niekoľko kľúčových detailov:

Všeobecne sa dá povedať, že filtračná kanvica sa hodí ako kuchynský doplnok pre kohútikovú vodu, či už žijete v meste, alebo na dedine. Aj keď odoberáte vodu z prevereného zdroja, filtračná kanvica môže premeniť dobrú vodu na skvelú. Je tak ideálna aj pre milovníkov kávy a čajov, ktorí svoje horúce nápoje chcú pozdvihnúť na novú úroveň. Ak ste častými odberateľmi balenej vody, ušetríte použitím kanvice svoju peňaženku aj životné prostredie. Spotreba PET fliaš na celú domácnosť môže použitím kanvice klesnúť o desiatky až stovky litrov mesačne.

Zároveň však dajte pozor, aby ste používali skutočne kvalitné filtračné patróny, ktoré vodu nepripravia o prospešné minerály, ako sú vápnik alebo horčík. Vďaka aktívnemu uhliu to zvláda veľká väčšina moderných filtrov.

Hlavné výhody a nevýhody filtračnej kanvica

  • Čistá, zdravá a skvele chutiaca voda

  • Odstránenie nežiaducich látok ako chlór, hliník alebo vodný kameň

  • Výborná na prípravu vody na čaj alebo kávu

  • Odstránenie vodného kameňa môže predĺžiť účinnosť niektorých spotrebičov, napr. čajovej kanvice

  • Kanvica potrebuje zhruba raz za mesiac vymeniť filter, čo stojí ďalšie peniaze

  • Lacné filtre pripravia vodu o dôležité minerály

  • Filtrovanie zaberie pár desiatok sekúnd

  • Pokiaľ je voda silne železitá (pochádza napr. zo studne na chate), nemusí ju filter plne vyčistiť

Tvar

Filtračné kanvice

  • Perfektná voľba do každej domácnosti, ktorá pri bežnom domácom používaní vydrží niekoľko rokov

  • Vďaka ukazovateľu životnosti filtra na veku poznáte, kedy je čas na výmenu patrónu

  • Jej používanie je skutočne jednoduché a počas niekoľkých pokusov si ho prirodzene osvojíte

  • Úžitkové vlastnosti väčšiny modelov sú podobné, líšia sa hlavne objemom prefiltrovanej vody a indikátorom výmeny filtra

Filtračná fľaša

  • Vychutnáte si lahodnú filtrovanú vodu aj na cestách

  • Skvelý parťák najmä pri putovaní po miestach, kde nechcete riskovať pitie z neznámeho zdroja

  • Oproti kanvici navyše môže zaujať atraktívnejším dizajnom

  • Prenosnosť je však vykúpená nižším objemom – vo väčšine fliaš si doprajete maximálne 700 ml vody

Objem

?auto=compress&cs=tinysrgb&dpr=2&h=650&w=940 90%

Pri výbere je tiež dobré zohľadniť parameter celkového objemu vody.

Väčšina štandardných domácich modelov má kapacitu 2,4 l alebo 3,7 l. Vždy je však potrebné počítať s tým, že objem filtrovanej vody je rádovo nižší, obvykle medzi 1,2 až 1,7 l. Od väčších filtračných kanvíc s objemom až 8 litrov potom môžete očakávať okolo 5 l prefiltrovanej vody. Vďaka kanvici tak môžete mať ľahší prehľad o tom, koľko čistej vody za deň vypijete a či dostatočne dodržiavate svoj pitný režim.

Filtre na vodu

Nákup filtračnej kanvice nie je jednorazovou investíciou. Každá kanvica síce prichádza s pribalenými filtrami, avšak po pár mesiacoch bude potrebné prikúpiť náhradnú. Najrozšírenejšie moderné patróny prefiltrujú medzi 100 až 150 l vody, a to v závislosti od tvrdosti vody. Počítajte teda s tým, že bežnej kanvici s kapacitou medzi 2,4 až 3,7 l vydrží jeden patrón približne 3–4 týždne. Vzhľadom k cene balenia vyjde jeden mesiac pitia filtrovanej vody na cenu okolo 4 € na človeka. Pokiaľ kanvicu využíva v domácnosti viac osôb, je samozrejmé, že sa filtre opotrebujú rýchlejšie a cena vzrastie.

Nezabúdajte však, že akonáhle sa naplní kapacita patrónu, dôjde k prerušeniu procesu filtrácie. K spätnému vypusteniu škodlivých látok do vody pri opotrebovaných filtroch nedochádza. Môže sa stať iba to, že bude voda chutiť rovnako ako po napustení priamo z vodovodu.

Materiál

Voľba materiálu je najmä otázkou vášho osobného vkusu. Úžitkové vlastnosti kanvíc sa nijako nelíšia, je teda čisto na vás, či preferujete sklenenú kanvicu alebo plastovú. Ak je pre vás zásadná skvelá chuť vody, zvoľte klasickú plastovú kanvicu. Sklenené modely sa však lepšie vynímajú v priestore a môžu byť štýlovým interiérovým doplnkom, čo platí napríklad pre filtračné karafy.

Ako funguje filtračná kanvica?

Napriek tomu, že príprava každej kanvice sa trochu odlišuje, pripravili sme pre vás pár univerzálnych rád, s ktorými chybu rozhodne neurobíte:

✔ 1) Napustite kanvicu studenou vodou a ponorte v nej nový filter, aby ste ho zbavili vzduchových bublín.

✔ 2) Filter nasaďte do lievika a napustite do kanvice čerstvú vodu. Pomocou aktívneho uhlia vo filtri sa z nej odstránia všetky prebytočné látky.

✔ 3) Prvé dve dávky vody sú testom priechodnosti filtra a spravidla sa nepijú.

✔ 4) Pite až tretiu dávku vody, ktorá by mala byť chutná a priezračne čistá.

✔ 5) Pozorne sledujte indikátor výmeny filtra, aby ste udržali kvalitu vody.